Pensininkams Lietuvoje sunku išgyventi ne tik dėl mažų gaunamų pensijų – jie skundžiasi ir labai aukštomis vaistų kainomis. Nors farmacininkai teigia, kad kainos yra visai pagrįstos ir nelabai didesnės (teigiamai, kad kitose šalyse vaistai yra netgi brangesni), vertėtų pasižiūrėti į didžiųjų Europos Sąjungos valstybių vaistų įkainius – pagrindiniai kainuoja net kelis kartus pigiau. Ekspertai pastebi, kad dėl aukštų kainų vyriausybė bando derėtis su farmacininkais, tačiau yra ir kitų būdų kainų mažinimui. Pirmiausia siūloma atsižvelgti į pagrindinius farmacininkus – Lietuvoje nėra didelės konkurencijos, todėl vaistų kainas dažniausiai koreguoja tik tiekėjai. Siūloma išplėsti vaistų įsigijimo vietas, neva taip padidėtų konkurencinė aplinka.
Kol pensininkai laukia – prekybininkai ir farmacininkai lobsta.
Daugelis pensininkų skundžiasi, kad didžiąją dalį pensijos jie turi skirti ne būtinosioms buities prekėms įsigyti, o būtent vaistams. Kai kurie iš jų yra tokie brangūs, jog net ir kompensuojamų vaistų pasas nepadeda – kainos siekia net ir kelis šimtus eurų. Dėl to nemaža dalis pensininkų yra priversti ieškoti papildomų pajamų. Vieni dirba, o kiti skolinasi. Pastebima gana nemaloni tendencija – vis daugiau pensinio amžiaus žmonių ima greituosius kreditus vaistų įsigijimui, o paskui susiduria su nemalonumais, kuomet tų skolų grąžinti nepavyksta.
Pensininkams, kurie dėl vaistų įsigijimo yra priversti kapstytis iš bėdų skolinantis, siūloma nepamiršti domėtis ir skolų mažinimo galimybėmis. Paskolų refinansavimas be užstato siūlomas net ir senyvo amžiaus žmonėms.
Dėl vaistų kainų mažėjimo šiuo metu pensininkams nereikėtų dėti per daug vilčių, nes anot ekspertų, jos nemažės tol, kol nedidės konkurencinė aplinka ir kol nebus sudarytos sąlygos į rinką patekti naujų gamintojų siūlomai produkcijai, kuri ne tik keletą kartų pigesnė, bet ir daug efektyvesnė.
Vaistų kainas taip pat gali sumažinti ir išplėstas kompensuojamų vaistų sąrašas, tačiau ar vyriausybė drąsi imtis priemonių – neaišku.
Daugelis pensininkų jau dabar laukia, kuomet kompensuojamų vaistų sąrašas bus išplėstas. Tai būtų kone vienas lengviausių kelių mažinant vaistų kainas. Tačiau, šio sąrašo išplėtimas reiškia, jog teks surinkti daugiau pajamų į sveikatos apsaugos sistemos biudžetą, o tai garantuotų mokesčių kėlimą ar galbūt net naujų įvedimą. Tad, pensininkams dėl mažesnių vaistų kainų ko gero teks kentėti dar ne vienerius metus.
Parašykite komentarą